Niezakończona budowa nie zwalnia z korekty
TERMINY | Zmiana przeznaczenia budynku, np. z działalności opodatkowanej na zwolnioną, wymaga skorygowania VAT w momencie podjęcia decyzji o innym wykorzystaniu nieruchomości. Nawet jeśli nie została ona jeszcze oddana do użytku.
- Przedsiębiorca prowadzi działalność (handel) od 2008 r. i od początku ma status podatnika VAT czynnego. W 2015 r. rozpoczął budowę budynku mieszkalno-usługowego (dom opieki dla osób starszych z częścią mieszkalną). Wartość tego środka trwałego zdecydowanie przekroczy 15 000 zł. Ponieważ pierwotnie budynek miał być przeznaczony pod wynajem (tj. służyć działalności opodatkowanej VAT – w zakresie zakwaterowania osób w podeszłym wieku), przedsiębiorca odliczał 100 proc. podatku naliczonego z faktur dokumentujących wydatki inwestycyjne. W najbliższym czasie budynek ma zostać oddany do używania i wprowadzony do ewidencji środków trwałych. Ponieważ nie znalazł się odpowiedni najemca, przedsiębiorca zdecydował się na zmianę przeznaczenia budynku i prowadzenie domu opieki dla osób starszych samodzielnie, w wykonywanej działalności gospodarczej, która korzysta ze zwolnienia z VAT. Czy w związku z tym powinien skorygować podatek naliczony? – pyta czytelniczka.
Zasady korekty podatku naliczonego zostały określone w art. 91 ustawy o VAT. Są one dość złożone i sformułowane mało przystępnie, ale dla pełnej odpowiedzi na pytanie ich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta